DOUBLE 72 a jeho Historie

Každý modelářský klub je hlavně o lidech, kteří v něm jsou. A jako každé „společenství lidí“ se snaží do své činnosti i modeláři vnášet nějakou tu radost, recesi a zpestření.

Zaujmout a přesvědčit, zvláště v dnešní době, modeláře, aby sbalil své výtvory, riskoval s nimi mnohdy velmi náročnou cestu po tuzemských komunikacích a přijel se za vámi podívat, chce prostě nějaký ten nápad, který by mu připadal tak atraktivní, že všechno podstoupí, jen aby přijel.

Asi prvním krokem bylo, že náš klub od svého založení začal preferovat a na námi pořádané soutěži vyzdvihl zvláštní kategorií leteckou a později i pozemní techniku 50-tých let dvacátého století, protože toto velmi plodné období není vždy „náležitě doceněno“.

Ovšem všichni víme, že hlavní zábavou modelářů je „věčná diskuse“ – témata jsou široká a pole neomezené. No a právě „diskuse“ na našich pravidelných schůzkách byla zdrojem nápadu na vytvoření nové soutěžní kategorie, která by dala „vyniknout“ tomu pravému univerzálnímu modeláři. Co je lepší: tank, nebo letadlo? Co dá více práce při patinování? Co je náročnější na přesnost stavby, lícování dílů, tmelení? Tyto a mnoho dalších otázek daly vzniknout nápadu, že uděláme kategorii, ve které budou soutěžit dva vybrané modely od jednoho modeláře, který bez použití komerčních doplňků vytvoří to nejlepší a porovná s ostatními – vítězem potom bude modelář, který dokáže nejlépe postavit jak techniku, tak letadlo. Bylo to tak chytlavé, že jsme okamžitě dali dohromady, v jakém měřítku budeme modely stavět a začali vybírat typy. Vybírání typů je zábavou do dnešních dnů a mění se podle aktuálně vydaných stavebnic, momentální  nálady a přítomnosti dostatečného počtu „voličů“. Po prvních ročnících jsme dali zapravdu názorům, že striktní nepoužívání komerčních doplňků  nenese to správné ovoce a tak jsme v propozicích komerční úpravy povolili a při soutěži k nim rozhodčí nepřihlížejí.

Když už byl Double 72 správně nastartovaný, zauvažovali jsme, jak více podpořit modelaření další velké skupiny modelářů, kteří hlavně díky firmě Tamyia mají možnost stavět krásné modely v „královském“ měřítku 1:48 i v oblasti techniky a udělali jsme na naší soutěži další kategorii, kterou je „Tandem 48“. Oproti „Double“ jsme změnili hlavně způsob soutěžení, kdy může soutěžit jak jednotlivec se dvěma modely, tak hlavně dvojice modelářů, která má možnost využít navzájem lepších zkušeností z jednotlivých oblastí (letadla/technika) a podělit se o společnou radost z vítězství. Tandem se po prvním ročníku osvědčil z hlediska zlepšené „spolupráce a komunikace“ mezi kamarády v klubu a modely vybrané do dalších ročníků snad přitáhnou další dvojice, které si zkusí modelařit v tandemu.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.